31/3/2022
Vychází album Dýchej Davida Stypky. Výjimečný hudebník a básník zpívá o naději

Album Dýchej je završením pozoruhodné a nenapodobitelné hudební cesty Davida Stypky. Charismatický písničkář ze severu Moravy připravil jedenáct autorských písní, z nichž čiší naděje a chuť do života. Dokončili ho zpěvákovi spoluhráči a přátelé ze skupiny Bandjeez s producentem Martinem Ledvinou. Očekávaná novinka vychází společně s videoklipem k písni Farmářům 3. září u vydavatelství SinglTon.

Tvorba Davida Stypky se v posledních letech stala naprostýmzjevením české hudební scény. Za své druhé album neboj., které vydal seskupinou Bandjeez v roce 2017, obdržel Cenu Anděl v kategorii Sólový interpretroku. Především si však zcela přesvědčivým a nezpochybnitelným způsobem získalpřízeň a respekt posluchačů, odborné kritiky i kolegů z branže.

Nové album Dýchej vznikalo tři roky. Stypka na něm začal pracovat již v roce2018 a nepřestal ani poté, když v létě roku 2019 onemocněl. Naopak, některéskladby poté přepsal, aby více odrážely jeho aktuální životní rozpoložení.

"Jestliže předchozí deska neboj. byla o všemožných formách strachu, takDýchej je především o naději," říkají členové jeho skupiny Bandjezz -Matěj Drabina, Pavel Sotoniak a Maro Zeman. Právě oni spolu s producentemMartinem Ledvinou citlivě uchopili jím rozpracované písně a dokončili je tak,aby zůstala zachována jejich autentická atmosféra.

Pozitivnější vyznění nahrávky potvrzuje první singl Farmářům, který byl v srpnuuveden do rádiového éteru. Stypka se v odlehčené milostné písni znovupředstavuje jako nezaměnitelný autor a interpret s mimořádnou dávkou talentu,citu a vkusu. Po naléhavých vztahových výpovědích Dobré ráno, milá s hostujícíEwou Farnou nebo jímavé baladě Jericho z předešlé řadovky zde zpívá o lásce snadhledem a nenucenou samozřejmostí.

Také další skladby vycházejí z jeho osobité poetiky, pro kterou jsou typickéjedinečné básnické obraty a absence prvoplánovosti. Vynikají nepodbízivýmimelodiemi a emotivní interpretací jeho sytého, často až mrazivě uhrančivéhohlasu.

„David byl nový archetyp umělce, samorost a originál, jeden z největšíchsvojí generace. Když mi hrál a zpíval svoje nápady, věděl jsem, že je to úplněnové, čerstvé a objevné, ale pocitově jako bych ty písně dávno znal.“ říkáproducent Martin Ledvina a upozorňuje na to, že Stypkovy texty mají mnohovýznamových rovin.

Svými backvokály pak přispěla Kateřina Marie Tichá.

Zazvláštní pozornost stojí obal novinky. Grafický návrh zpracovali hudebníkovipřátelé – ostravští výtvarníci Jan Kulich a Georgi Stojkov. „Odrazili jsmese od poslechu alba Dýchej. Je to základní a nezbytná životní funkce ohraničenáhvězdičkou jako dnem narození a křížkem jako dnem odchodu. To, co je mezi tím,je jeden samotný život, který v případě našeho loga spojuje úsměv. Myslím, že senám podařilo vytvořit symbol života. Uvnitř navíc fanoušci najdou zadýchanáskla na fotkách všech hudebníků,“ vysvětlují tvůrci. O fotografie se postaraliTanasis Andoniadis, Darina Kubíková a Radek Drbohlav.

„Davidovy písničky zobrazují život a svět kolem nás tak přesvědčivě aemotivně, že je téměř jisté, že stopa, kterou zanechají, je nesmazatelná.  Je zázrak, že i v dnešní době se najdou originálnítvůrci, kteří drží svůj pomyslný palec na tepu doby. Nové album Dýchej to jenompotvrzuje,“ shrnuje Martin Červinka, kreativní ředitel vydavatelstvíSinglTon a Stypkův objevitel.

Zároveň dodává, že svým rozpoznatelným rukopisem stihl rodák z obce Dobrá u Frýdku-Místkuobohatit i nadcházející alba Vladimíra Mišíka a Beaty Hlavenkové. Obě vyjdoutaké letos na podzim.

Nové album David Stypky a Bandjeez přirozeně navazuje na předešlé nahrávkyČaruj (2014) a neboj (2017) a uzavírá tak pomyslnou trilogii. Jeden znejočekávanějších domácích hudebních počinů tohoto roku se k posluchačůmdostane už 3. září.

Zpět