5/4/2023
Všestranně talentovaná Tereza Balonová mísí na debutovém albu Půlnoc písničkářskou tradici se současným popem

Nápaditá autorka, zpěvačka s charismatickým hlasem i brilantní kytaristka – žádné z těchto označení není v případě Terezy Balonové přehnané. Dnes jednadvacetiletá písničkářka sbírala poslední tři roky zkušenosti na koncertních pódiích po boku hvězdných kolegů, postupně se etablovala a trpělivě pilovala svůj rukopis. Nyní uzrál čas na její debutové album Půlnoc, které přináší osobitý mix ryzího písničkářského přístupu a barvitého současného popu. Půlnoc vychází 25. března u vydavatelství SinglTon.

Svůjuniverzální talent předvedla Tereza Balonová tuzemskému publiku naplno již v roce2018. Tehdy zazářila jako host na turné skupiny Jelen – sama pouze s kytarou alooperem, po vzoru svého oblíbence Eda Sheerana, se postavila i před vyprodanýsál pražského Fora Karlín. Navzdory čerstvé plnoletosti se už tenkrátprezentovala jako vyzrála zpěvačka a prvotřídní muzikantka. O tom, že jí budepatřit budoucnost, s nadšením referovala i domácí hudební kritika.

 

Odté doby odehrála dvě stovky vystoupení po celé republice. Na své koncerty si jipozvaly například kapely Mirai a Divokej Bill, oslovil ji také David Kollernebo naposledy písničkář Pokáč, s nímž absolvovala celé podzimní turné. V roce2019 naznačila své možnosti čtyřpísňovým EP Zhasni den, poté vydala několikzdařilých singlů a nyní přichází s již plnohodnotnou albovou prvotinou Půlnoc,která zachycuje její pozoruhodný vývoj.

 

„Musela jsem se nejdřív trochu najít - nejen jako autorka amuzikantka, ale i jako člověk. Za ty tři roky, během kterých album vznikalo, setoho u mě dost událo. Věřím, že to, co je na desce zachyceno, je skutečněsoučasná podoba mého já,“ říká zpěvačka,která je výhradní autorkou všech svých písní a také textů – pouze ve třechpřípadech jí se slovy pomáhala zkušenější kolegyně a kamarádka, úřadujícídržitelka Anděla za Objev roku Kateřina Marie Tichá.

 

Očekávaná novinka Půlnoc má především dvě obsahové roviny –jednu představují vztahy, tu druhou pak hledání místa v životě. „Běhempříprav vznikaly stále nové a nové písničky, nakonec tedy výsledek opravdumapuje poslední tři roky mého života. Zařadila jsem pouze jednu starší skladbu,jmenuje se Období slz a napsala jsem ji ve svých patnácti letech. Nejspíš znostalgie jsem ji na albu chtěla mít,“ upřesňuje studentka pedagogiky naUniverzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

 

Na výsledné nahrávce se podíleli hned čtyři producenti – vedlezkušeného Martina Ledviny to byli mladší kolegové Johny Rainbow a ODD, kteříjejí niterné výpovědi přiblížili současnému popu. Překvapivým trumfem se pakstalo spojení s kanadským talentem Milanem Andrém, který je podepsán podatmosférickými skladbami Kopretiny a Sebastián.

 

„Práce se čtyřmi producenty pro mě byla neuvěřitelná škola.Viděla jsem různé přístupy a podle toho si sama vybrala, co mi nejvícevyhovuje. Každý ze zúčastněných přispěl svým dílem,“ shrnuje mladá umělkyně a zdůrazňuje, že pokaždé kladla důrazpředevším na to, aby písně neztratily její autentický rukopis.

 

Rozmanitý výsledek zcela bez předsudků mísí českou písničkářskoutradici se zvukem dnešní populární hudby. Album Půlnoc nabízí silné popové melodie,folkově uvěřitelné texty i momenty, které hranice mezi žánry překračují. DebutTerezy Balonové stvrzuje, že mimořádně nadaná muzikantka právem patří knejvětším příslibům domácí hudební scény.

 

https://www.facebook.com/terezabalonovamusic/

https://www.instagram.com/terezabalonova_official/

Zpět