20/11/2023
Druhé autorské album Lampiony naplno odhaluje mimořádný talent osobité zpěvačky a výtečné kytaristky Terezy Balonové

Tematicky i žánrově rozmanitá novinka Lampiony ji zachycuje v možná životní tvůrčí formě, kterou navíc svou produkcí podtrhl zkušený Martin Ledvina.

Rok a půl po kladně přijaté prvotině Půlnoc přichází stále žádanější mladá hudebnice Tereza Balonová se svým druhým autorským albem. Tematicky i žánrově rozmanitá novinka Lampiony ji zachycuje v možná životní tvůrčí formě, kterou navíc svou produkcí podtrhl zkušený Martin Ledvina. Deska, která vychází 1. září u vydavatelství SinglTon, má všechny předpoklady pro to stát se v příštích měsících významným hybatelem české hudební scény. Tereza album pokřtí 6. října v Malostranské Besedě.

Hvězda Terezy Balonové stoupá v posledních letech strmě vzhůru. Talentovanou umělkyni, kterou vedle nezaměnitelné barvy hlasy zdobí také originální autorský rukopis a výtečná hra na kytaru, si jako hosta na své koncerty pozvali například Pokáč, Jelen, Divokej Bill nebo Kryštof. Právě ve společnosti posledních dvou zmíněných kapel strávila na jejich koncertech prakticky celé léto.

Druhé autorské album Lampiony vstupuje vzhledem k tvůrčímu přetlaku třiadvacetileté muzikantky na trh poměrně brzy po loňském vydařeném debutu Půlnoc. Na něm ještě Balonová hledala svůj směr a spolupracovala se čtyřmi různými producenty, tentokrát naopak vše vsadila na jedinou kartu. Svěřila se do rukou ostříleného Martina Ledviny, podepsaného pod zásadními a cenami ověnčenými nahrávkami takových osobností, jako jsou Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Marek Ztracený nebo již zesnulý David Stypka.

Výsledkem je jedinečná sbírka jedenácti písní, které zaujmou mladistvým zápalem pro věc, vyzrálou interpretací, nápaditými aranžemi a emotivními texty. Jde o generační výpověď, v níž Tereza Balonová ke svým vrstevníkům promlouvá civilním a uvěřitelným jazykem na pozadí podmanivých popových melodií, ale i strhujících kytarových linek. Ve čtyřech písních ji navíc doprovází smyčcový orchestr.

Vždy jsem si přála, aby nejen texty, ale i ve zvuk mých písniček odrážel pomyslnou realitu okolního světa. Života, který je kolem mě a který momentálně žiju. Prostě současnost. Zvuky ulice, kavárny, klubů. Ale i ticho a intimitu přírody, kterou ráda vyhledávám. Myslím, že se nám to s Martinem Ledvinou podařilo," říká svébytná hudebnice, která dlouhou dobu vystupovala jen sama s looperem a teprve nedávno představila svou doprovodnou kapelu.

„Terezin umělecký vývoj sleduji od jejích sedmnácti let. Stává se mimořádnou osobností naší hudební scény - je skvělou autorkou, textařkou, zpěvačkou a instrumentalistkou. Její všestranný talent u nás nemá obdoby,“ nešetří chválou na adresu své svěřenkyně Ledvina.

První singl Kdo jsme byli vyšel i s doprovodným videoklipem v červenci. Album Lampiony, na němž potenciál Terezy Balonové rozkvétá v plné kráse, je fyzicky i digitálně dostupné od 1. září.


STREAMINGOVÉ SLUŽBY

Tereza Balonová – Kdo jsme byli

Nové fotografie od Lukáše Kozla stáhnete zde

Vstupenky na křest 6. 10. v Malostranské Besedě jsou k dostání v síti Ticketstream:  https://www.ticketstream.cz/akce/tereza-balonova-173196

https://www.facebook.com/terezabalonovamusic/

https://www.instagram.com/terezabalonova_official/

Zpět